"הנקיק" , "שדה הצלחות", תצפית הקשתות, הקשת הקטנה.

תחילתו של מסלול: במגרש החניה של אתר הקשתות. המסלול מעגלי.
צבע המסלול: ירוק
למי מתאים?: מתאים לילדים מגיל 5. כולל טיפוס על סולם, הליכה לצד מעקה על שפת מצוק ולכן יתכן והמסלול אינו מתאים למי שפוחד מגבהים.
משך זמן המסלול: שעה וחצי.

תאור המסלול –
החנינו את הרכב בחניית אתר הקשתות וחזרנו רגלית כשלוש מאות מטרים בדרך בה באנו עד הגיענו לסימון הירוק. ירידה לתוך נקיק אבן חול קצר תביא אותנו לוואדי קטן. מכאן נפנה עם הסימון הירוק מערבה (מעט שמאלה) ולאחר עליה קטנה נמצא עצמנו בתוך "שדה צלחות". מסר מילים על ה- 'צלחות': מדובר במעל 8,000 כתמים לבנים בהירים בקוטר של כשני מטר אשר היו לחידה בעיני החוקרים. תחילה חשבו כי אולי מדובר בבסיסים של אוהלים אשר שימשו למגורי העובדים אך השערה זו הופרכה שכן לא מצאו שרידים בקרבת אותם 'אוהלים' (מדורות, חרסים, יריעות, שימצאו משהו!!). מה גם ש- 8,000 צלחות, פירושן לפחות 16,000 כורים שזה מספר לא סביר.

היו שטענו שאולי מדובר במתקני העשרה של נחושת. הרי כשאנו אוחזים ב-' נחושת', היא לא 'מזוקקת' ויש צורך להפרידה מכל המינרלים שנקשרו בה. כשניסו את התיאוריה הזאת של העשרת הנחושת על ידי כתישת העפרות והעפתן באוויר (דוגמת החיטה והמוץ), לא הצליחו, הכל פשוט עף באוויר ולכן גם התיאוריה הזאת הושלכה. חוקרים גרמנים טענו כי מדובר במתקני העשרת נחושת אך לא על ידי העפה ברוח כי אם על ידי הצפה במים. כמובן שהתקשינו לקבל תיאוריה שכזאת. מאיפה נזין 8,000 צלחות בזרם בלתי פוסק של מים?!
לבסוף החל מר עזרא כהן לחפור את הצלחות והוא אשר גילה כי כל צלחת הינה בעצם ראש של פיר. 8,000 צלחות הן פתח למערכת מאד סבוכה של פירים!
מכאן נעשה דרכנו ונעלה לתצפית הקשתות המאפשרת תצפית יפה על שתי הקשתות! ירידה זהירה מהתצפית תביא אותנו למרגלות הקשת.
 

רגע חושבים – באם יש משהוא הסובל מפחד גבהים שלא ימשיך במסלול, ירידה בערוץ תוביל לחניית הקשתות.
לאחר שטיפסנו בסולם למרכז הקשת אפשר להביט אחורה ולראות את מלוא הדרה של חלקה הצפוני של הבקעה. עוד רגע ואנחנו עומדים "במרפסת" המשקיפה על הנוף ועל הקשת החדשה.
ממזרח הרי אדום, מצפון מצוקי תמנע. ניתן מכאן, ממעוף הציפור, לראות איך תמנע בנויה כמו פרסה הפונה לכיוון מזרח, לכיוון השבר הסורי אפריקני. את חלקה שני של הפרסה לא ניתן להשלים בעבר הירדן וזאת בשל העובדה כי השבר זז. הוא מחליק. הן אזור ישראל והן הצד הירדני-סעודי נעים צפונה אך כיוון שהחלק הירדני-סעודי נע מהר יותר, הרי שיחסית אליו, אנו נעים דרומה. ברבות השנים הספקנו להחליק זה מול זה, ישראל מול ירדן, כ- 106 קילומטר. מרחק זה צפונה מתמנע מביא אותנו לאזור חצבה. מול מושב חצבה אשר בערבה התיכונה, נמצא אתר ארכיאולוגי בשם פונון (מוזכר בבראשית, ל"ו) ושם אכן יש עדויות להפקת נחושת. אמנם לא בתקופה המקבילה לתמנע (שיא ההפקה בבקעת תמנע היתה במאות ה12-13 לפנה"ס) אך כאמור התקיימה בפונון הפקה עשירה של נחושת.
מכאן נרד בערוץ, נעזר במעקה ולפנינו מפגש עם מסלול בצבע אדום. כאן יש אפשרות לחזור למגרש החנייה או להמשיך במסלול האדום כשעה וחצי ככתוב בתאור המסלול בדפדפת.