בחודש נובמבר חווינו 2 אירועי שיטפונות:

1/11/2020

גשמים עזים ומקומיים במספר נקודות בערבה הדרומית ובאזור ים המלח.
בשעה 15:20 החלו דיווחים על גשם וברד באזור הרי אילת (מאילת ועד תמנע) ובהמשך הגשם התפשט צפונה עד לקו גרופית-עובדה.

במכ"מ גשם נראה תא גשם שעבר את הרי אילת לכיוון צפון מזרח, מאזור הקניון האדום לשדה התעופה רמון והביא לירידת ברד בקוטר של עד 5 ס"מ. גושי הברד הגדולים תועדו בחוף הים, בקניון האדום ובערבה, מאילות ועד אליפז. גושי הברד הגדולים והגשם החזק התרכזו בשני מוקדים - בחלק הדרומי עם 16 ו 14 מ"מ (בביס"ש ובמכון הבינאוניברסיטאי באילת) ובחלק הצפוני עם 16 ו 15 מ"מ בנחל נימרה ובנחל שני.

כתוצאה מהגשם זרם נחל רחם בעוצמה חזקה. הנחלים שני, עתק ורחם מתנקזים למוצא המשותף של נחל רחם מול שדה התעופה רמון. התעלה הדרומית של הרחם התמזגה עם נחל אורה, חצתה את כביש 90 לכיוון שמורת עברונה וגרמה לעצירת התנועה. בנוסף, זרמו כל הנחלים בין נחל עמרם לנחל תמנע. בנחלי אילת המתנקזים למפרץ אילת התפתחו שיטפונות קלים.

לאורך הערבה כל המג"זים (מדי גשם זעירים) היו יבשים, למעט המג"זים בנחל חיון (ק"מ 89 ), נחל סייף (ק"מ 168 ) ונחל אבייה (ק"מ 171 ) אשר בהם נמדדו 0.5-1 מ"מ,. גשם קל של כ- 2 מ"מ תועד באזור שיטים (כביש 40 ק"מ 22). כנראה מיצג את גבול הצפוני של תא הגשם שהתרחש בהרי אילת.

במרחב ים המלח, ירדו גשמים בשעות הערב המאוחרות, החל משעה 20:30 כתוצאה מתא גשם באזור שבין מלונות ים המלח ועד עין גדי. הקצה הצפוני של תא הגשם היה נחל ערוגות ונחל צוריה, שם נמדדו רק כ- 2 מ"מ גשם. משם לכיוון דרום, עולה כמות הגשם עד לשיא באגן הניקוז של נחל רחף שבו נמדדו 8 מ"מ ובמעלה מור 6 מ"מ. בדרום ים המלח באזור המלונות ובנחל זוהר היה הגבול הדרומי של תא הגשם. בנוסף, נמדדו 2 מ"מ גשם בכיכר סדום. זרימות תועדו בנחלים: רחף, מור, יעלים, בוקק וזוהר. נחל רחף זרם בעוצמה גבוהה וגרם נזק לתשתיות במקום. כתוצאה מהזרימה החזקה, כביש 90 במרחב שבין המלונות לעין גדי נסגר במהלך הערב עד למחרת.

20/11/2020

ביום שישי 20.11.2020 , התפתחה מערכת מזג אויר מקומית שגרמה לזרימות חזקות באזור הר סדום. תא הגשם התקדם מכיוון דרום מערב לכיוון צפון מזרח עד דרום ים המלח וגרם לגשמים בעוצמה גבוהה
לזמן קצר. במרחב ים המלח עיקר הגשם ירד באזור הר סדום. בתחנת המטאורולוגית של השירות המטאורולוגי נמדדו 13.7 מ"מ גשם בפרק זמן קצר של כחצי שעה. 

במדידת גשם במג"ז (מד גשם זעיר) הנמצא מעט צפונה לאשת לוט נמדדו 6 מ"מ. מג"ז נחל פרס סיפק 6 מ"מ ומגז הנמצא בחניון נחל צפית 7 מ"מ. לעומת זאת, מג"ז כביש 2499 הראה רק 1.5 מ"מ גשם. מצפון למאגר חימר בצד של כביש 90 , המדידה במג"ז הראתה 0 מ"מ, מה שמצביע על אירוע מאוד מקומי וחזק שנעצר כנראה כחצי ק"מ דרומה מנקודה זו בצפון הר סדום.

דרומית להר סדום זרמו הנחלים אשלים, אדמון, פרס תמר ומסור. על אף שהיו דיווחים מהשטח על זרימה בנחל צפית, לא נראו סימנים במעביר מים וכנראה הזרימה החלשה לא הגיעה לכביש. באזור מושב עידן היה תא גשם מקומי. על אף שליד צומת 227/90 נמדד רק 2 מ"מ גשם, תושבי עידן דיווחו על מדידות ביתיות של כ 10-11 ממ ועל זרימה בנחל עידן. נחל צין זרם במפגש שלו עם כביש 2499 , זרימה חלשה שלא הביאה לחסימה של הכביש.

מתוך דוח של רחלי ארמוזה-זבולוני ממרכז מדע ים המלח והערבה ויעל זלדמן-חביב מהמרכז לחקר שיטפונות מדבר